PD Pošte in Telekoma Ljubljana

English
Navigacija
DOM JE ZAPRT !!!!!!

Po Grosmannovi poti

GROSSMANNOVA POHODNA POT

 

18.2.2023

 

Na oblačno pustno soboto smo se podali do Male Nedelje v Prlekijo, kjer je bilo izhodišče za našo krožno Grossmannovo pot. Mala Nedelja je manjše naselje v občini Ljutomer in se kljub svoji majhnosti ponaša celo z biotermami.

 

Pot nas je vodila po slikoviti pokrajini med vinogradi, žitnimi polji, po makadamski in gozdni poti in tudi del poti po asfaltu. Spotoma smo si ogledovali domačije, šli mimo simbola polpretekle zgodovine – spomenika talcem, ki jih je okupator pripeljal iz zaporov in na tem mestu postrelil. Pozdravljale so nas prve pomladne cvetlice, kot so veliki zvonček ali kronica, pljučnik, trobentica.

 

Nekoliko naprej smo se ustavili in ogledali zasebno zbirko starega kmečkega orodja. Prijazni domačini so nam razkazali zbirko in nas pogostili s slastnimi pustnimi krofi in kuhanim vinom. V tej zbirki je najti vsemogoče predmete iz preteklosti, ko so naši dedje svoja posestva obdelovali še ročno. Na ogled so postavljeni različni vozovi, ki jih je vlekla živina, ročni pripomočki za delo na kmetiji, od slamoreznice, ročnega mlina do starega porcelana...

 

V zaselku Drakovci blizu Male Nedelje smo si ogledali Grossmannovo rojstno hišo. Karol Grossmann je bil po poklicu odvetnik in vsesplošno razgledan človek. Ukvarjal se je z literaturo, gledališčem, prevajanjem in predavanji. Bil pa je tudi pionir slovenskega filma. Leta 1905 je posnel svoj prvi kratki film »Odhod od maše v Ljutomeru« in leto pozneje še »Sejem v Ljutomeru«...

 

Po nadaljnji uri hoje, kjer nas je pozdravila velika čreda ovac, smo prispeli do bioterm in kmalu smo bili v centru Male Nedelje. Tam smo zaključili naš krožni pohod v gostišču Slekovec na kosilu in pustnem rajanju.

 

Ob spremljavi harmonikarja in pevca narodnozabavne glasbe, so se nam predstavile različne maske - od sovic, inšpektorja, hudička, kleopatre do frajerja.... Prvih osem najbolj izvirnih mask je prejelo simbolično nagrado.

 

Čas je hitro minil in odpeljali smo se proti Ljubljani.

 

 

https://visit-prlekija.eu/:

»Prlekija leži v Pomurju na severovzhodu Slovenije med reko Dravo in Muro. Mnogi jo zmotno umeščajo v Prekmurje, vendar je ravno reka Mura severovzhodna meja Prlekije, ki jo loči od sosednje pokrajine Prekmurje. Od Ljubljane in Zagreba smo oddaljeni pičli dve uri vožnje in tri ure od Dunaja, Bratislave in Budimpešte. Obiščete nas lahko tudi z vlakom. Namig: v Prlekiji živijo Prleki in Prlečke, ki gučíjo Prleščino.«

 

Tekst: Ivica Vidmar

Foto:Danilo Cej