PD Pošte in Telekoma Ljubljana

English
Navigacija
DOM JE ZAPRT !!!!!!

Pot 7.slapov v Istri

 

 

POT SEDMIH SLAPOV V HRVAŠKI ISTRI

 

22.4.2023

 

 

V nekoliko meglenem sobotnem jutru smo se s polno zasedenim avtobusom odpeljali proti Sočergi, kjer smo prestopili državno mejo s Hrvaško. Prav kmalu nas je pozdravilo sonce, ki nas je razvajalo celotno pot. Izstopili smo v Buzetu, kjer smo smo se razdelili na dve skupini. Prva skupna je z vodnikom Borisom raziskovala okolico zaselka Kotli, druga skupina pa je z vodnicama Karmen Pahor in Zdenko Gorenc pričela s hojo ob reki Mirni.

 

Pot sedmih slapov zavije v kanjon rečice Drage, kjer je reka izoblikovala jezerca, brzice, slapove. Kar hitro smo prišli do prvega slapu Zagon. Pot je v prvem delu zavarovana in zaradi spolzkih kamnov, previdnost ni bila odveč. S previdnimi koraki smo se povzpeli do drugega slapu, imenovanega Bačva. Pot je nadalje potekala s prvimi vzponi ob vrvnem varovanju preko plezališča. Nadaljevali smo mimo modro-zelenega jezera do tretjega slapu Vela peč. Da smo dosegli planoto, so nam bile v pomoč vrvi in kovinski stopi. Na vrhu je bil lep razgled na Buzet. Ob rahlem spustu smo prečili rečico in ob njej nadaljevali pot do četrtega slapu Mala Peč, ki pada v zeleno jezerce pod spodmolom. Po nekaj korakih smo zapustili reko Drago, se povzpeli po kolovozih in poti, kjer so nekoč potekale cesarske poti med Reko, Dunajem in Pulo. Na to spominja zelo dobro ohranjen Napoleonov most iz začetka 19. stoletja. Pravijo mu tudi francoski most. Mimo zaselka Kuhari smo se spustili do petega slapu Kotli. Ta je zelo slikovit in meri v višino 12 m in širino 7 m. Tu je ohranjen tudi star mlin, ki ponuja pogled na okrogla jezerca in slapove. Le-ti so primerljivi s turškimi koriti Pamukkale.

 

Zadnjih dveh slapov Zelenščak in Gjork, ki sta na reki Mirni nismo obiskali. Celotno pot nas je spremljalo spomladansko rastje, od kulinaričnih špargljev do cvetlic, kot so pomladne kukavice ali divje orhideje naših travnikov.

 

Po dveh kilometrih in pol smo prispeli do avtobusa, kjer nas je pričakala naša druga skupina. Odpeljali smo preko hrvaške meje v slovensko vas Hrastovlje na kosilo v gostilno Švab. Ob dobri hrani, pijači in dobri družbi je ura hitro minila in odpravili smo se domov.

 

 

 

https://citymagazine.si/kotli-hrvaski-pamukkale-je-precudovita-naravna-znamenitost-ki-jo-moras-obiskati/:

 

»Za pravljico ni treba daleč. Pravljična je naša Slovenija, pravljična pa je tudi naša južna soseda, Hrvaška! To potrjuje kraj Kotli, ki se nahaja v Istri in je del mesta Buzet. Kraj je znan poslapovih reke Mirne, ki je obdana z vodnimi mlini. Tukaj so slapovi na skalah naredili vdolbine v obliki kotla, po čemer je, jasno, kraj dobil ime. Včasih je bila vasica Kotli polna prebivalcev, ki so se ukvarjali z različnimi obrtmi in gospodarsko najmočnejša vas v regiji Hum, danes pa je zaščiteno podeželsko območje, ki resnično spominja na turški Pamukkale, v prevodu “bombažni grad”.«

 

 

 

 

Tekst: Ivica Vidmar

Foto: Danilo Cej