PD Pošte in Telekoma Ljubljana

English
Navigacija
DOM JE ZAPRT !!!!!!

Po Šempaskig bregovih - 3. 12. 2023

POHOD PO ŠEMPASKIH BREGOVIH

3.12.2023

Za naš prednovoletni pohod smo se odločili, da se pridružimo organiziranemu pohodu Turističnega društva Šempas. Iz Ljubljane smo se odpeljali ob sedmi uri do prireditvenega prostora pri Kulturnem domu.

Iz naselja Šempas, ki leži v Spodnji Vipavski dolini smo pod vodstvom krenili na približno desetkilometerski pohod po vinorodnih bregovih okoli Šempasa. Pot nas je peljala mimo zgodovinskih znamenitosti. Najprej nas je pričakal spomenik NOB in po nadaljnji hoji smo prispeli do Vogrskega jezera, imenovano tudi Vogršček. Vogršček je umetno akumulacijsko jezero, ki lahko hrani približno 9 milijonov kubičnih metrov vode in se lahko uporablja za namakanje, ribolov, šport in biodiverziteto tega območja.

Mimo vinogradov in drugih kmetijskih posestev domačinov z domačimi živalmi, kot so koze, osli, perutnina…, smo prispeli do zidanice, kjer smo se najedli pršuta, domače paštete in dobre pijače. Za dobro voljo je poskrbel tamkajšnji harmonikar in pevec prave domače, slovenske glasbe.

Po krajšem postanku nas je pot vodila do domačije Marka Pogačnika. Marko Pogačnik je Unescov umetnik za mir, soustanovitelj gibanja OHO in član skupine OHO (1965–1971) ter član poljedelske in umetniške komune Družina v Šempasu (1971–1979). Razvil je litopunkturo – umetnost akupunkture pokrajin in mest, povezano s slikovnim jezikom kozmogramov. Po krajšem postanku nam je sam gospod Marko Pogačnik predstavil razvoj svoje domačije.

Po nekaj nadaljnjih kilometrih smo prispeli nazaj v Šempas. V začetku naselja nas je pričakal kip posvečen Šempasu, avtorja Marka Pogačnika, kjer je zapisano: »Prvotno ime Šempasa »Santo Passo« pomeni »Sveti prehod«. Dve mogočni spirali v prostoru Šempaškega polja omogočata prehod bitij iz duhovne v materialno obliko.«

Poleg tega smo si tu ogledali tudi studenec nadvojvode Karola Fran Josipa, ki je bil postavljen v spomin na dan, ko je Šempas obiskal prestolonaslednik avstro-ogrske monarhije Karel I. Habsburški – Lotarinški.

Po nekaj sto metrih nas je pot pripeljala nazaj v Šempas do Kulturnega doma. V naselju smo si sredi vasi ogledali še vodnjak Brida, ki je bil prenovljen pred približno devetimi leti. Vodnjak je zadnji obstoječi vodnjak od javnega vodovoda iz časov Avstro-ogrske. Zgrajen je bil na prelomu iz 19. v 20. stoletje.

Za zaključek našega pohoda smo bili postreženi z okusnim kosilom – zeljem, pečenico in pečeno polento in ob lokalnem harmonikarju je čas prehitro minil. Odpravili smo se domov.

https://sl.wikipedia.org/wiki/Skupina_OHO

OHO je slovenska konceptualna umetniška skupina, ki je delovala v letih 1966 do 1971. Poleg likovnikov je združevala tudi literate in druge ustvarjalce. Člani skupine so bili Marko PogačnikMarjan CigličIztok GeisterMilenko MatanovičFranci ZagoričnikTomaž BrejcDavid NezTomaž ŠalamunAleš Kermauner in drugi. Ohojevci so govorili o verbi-voko-vizualizaciji. Od tod tudi izbira imena, ki je kombinacija dveh krnitev, oko in uho. Za Oho je značilen način ready made, kjer predmetu odvzamemo prvotno funkcijo in mu dodelimo novo.

Tekst: Ivica Vidmar

Foto; Danilo Cej