PD Pošte in Telekoma Ljubljana

English
Navigacija
DOM JE ZAPRT !!!!!!

S Pustom po Krasu 10. 2. 2024

S PUSTOM PO KRASU

10.2.2024

 

Za počastitev tega najstarejšega ljudskega običaja smo se z avtobusom podali na Kras. Zapeljali smo se do kraja Kostanjevica na Krasu, kjer so nas pričakali planinski prijatelji iz Nove Gorice in skupaj smo se podali do Velikega Cerja.

Pot nas je vodila med ožganimi gozdički, ki so še vedno spominjali na velik požar iz leta 2022. V tem februarskem času še ni bilo moč videti ali bo podrast ozelenela. Ob poti smo se ustavili in ogledali Rusko jamo z obeležjem, ki je posvečena ruskim vojnim ujetnikom. Ti so v času prve svetovne vojne delali v zaledju Soške fronte. Jama je bila sprva namenjena za skladiščenje razstreliva, kasneje pa so v njej namestili ruske vojne ujetnike. Le-te so avstrijske oblasti uporabljale za opravljanje težkih fizičnih del.

Po ogledu jame smo pot nadaljevali mimo Borojevićevega prestola. General Svetozar Borojević von Bojna je bil poveljnik avstro-ogrskih sil na soški fronti. Zaradi posebnih dosežkov so ga imenovali Vitez Soče.

Po nekaj nadaljnjih kilometrih nas je pot pripeljala na 343 metrov visoko vzpetino, Veliko Cerje, kjer se nahaja spomenik v spomin priključitve Primorske k matični domovini. Tu se nam odpre lep razgled na Vipavsko dolino, Jadransko morje, vse do vrhov Julijski Alp. Najlepši razgled pa je na kraj Miren in Mirenski grad.

Po krajšem postanku in zasluženi malici smo se po isti poti vrnili do Kostanjevice. Avtobus nas je odpeljal do vasi Lipa v gostišče Leban, kjer so nam postregli dobro kosilo in kjer se je pričelo pustno rajanje.

Prenekateri udeleženci pohoda so se preoblekli v pustne maske in pustno rajanje se je ob glasbeni spremljavi lokalnega izvajalca domačih napevov, pričela. Izvedlo se je tudi tekmovanje za najbolj izvirno masko. Prvo mesto so zasedle štiri čarovnice, ki so jih predstavljale članice iz planinske skupine Nova Gorica. Bile so resnično prekrasne, izvirne in zabavne.

Čas je prehitro minil in čakala nas je le še pot proti Ljubljani.

 

https://www.slovenec.org/2018/02/07/slovenski-ljudski-obicaj-pustovanje/:

»Pustovanje je eden izmed najstarejših ljudskih običajev, ki izvira iz časa pred krščanstvom. Veselimo se ga vsi, o njem pa pravzaprav ne vemo prav veliko. V Sloveniji je bilo pustovanje prvič omenjeno v 17. stoletju, pred tem obdobjem pa so predvsem po starem Rimu divjale grozljive maske, ki naj bi predstavljale umrle prednike. Naši predniki so ob tej priložnosti izvajali obrede, s katerimi so častili pomladne sile in preganjali ostanke zime. Verjeli so, da bo sam obred iz dežele pregnal zle duhove, jo očistil temnih sil in priklical toplo pomlad, v kateri se bo narava ponovno prebudila.«

Tekst: Ivica Vidmar

Foto: Danilo Cej