PD Pošte in Telekoma Ljubljana

English
Navigacija
Dom je ODPRT-DOBRODOŠLI!!!!!

Potepanje po Veliki planini

POTEP PO VELIKI PLANINI

8.4.2026

 

Sredi tedna smo se s seniorskim odsekom odpravili na čudovito potepanje po Veliki planini. Ker nas je bilo le petnajst, smo se do izhodišča Za Ušivcem, odpeljali s svojimi avtomobili.

Pot smo pričeli v smrekovem gozdičku, ki nas je le kratek čas peljala strmo navzgor. Po izhodu iz gozda so nas na travnatem pobočju najprej pričakali žafrani in telohi, ki so prav v tem času v polnem razcvetu. Vse polno jih je bilo, prave odeje teh čudovitih pomladnih cvetlic.

Sprehodili smo se po pastirskem naselju in se pri eni od pastirskih koč ustavili za počitek in malico. Helena je poskrbela za belokranjsko pogačo, Jože pa za domačo salamo. Po malici z imenom: »kot se spodobi«, smo pot nadaljevali do kapele Marije Snežne. Naredili smo postanek za razglede na prečudovite vrhove Kamniško Savinjskih Alp in za fotografiranje prekrasnih gorskih motivov.

Kapela je bila postavljena leta 1938 po načrtih arhitekta Plečnika. Okupatorji in domobranci so jo v zimi 1944/1945 požgali skupaj z vsemi pastirskimi kočami. Kapela je bila ponovno postavljena leta 1988 po načrtih arhitekta Kopača.

Pot smo nadaljevali po robu ob žici na Malo planino. Iz višjih travnatih robov smo imeli prečudovit pogled na polja razcvetelih žafranov. Skoraj vsa travnata površina se je za nekaj časa odela v vijolično barvo. Pogled nam je segel vse do najvišjega vrha Kamniško Savinjskih Alp, Grintovca z značilnim južnim pobočjem, imenovanim streha.

Kmalu smo prispeli do Črnuškega doma, kjer nas je čakal topel obrok – okusen pasulj s klobaso in sirovimi štruklji. Ob dobri hrani in pijači je čas prehitro minil in dan je bil prekrasno preživet. Ugotovili smo, da smo hipoma prehodili Malo, Veliko in Gojško planino.

Ostalo nam je le še, da se vrnemo do našega izhodišča in odpeljemo domov.

 

https://www.slovenia.info/sl/destinacije/znamenitosti/velika-planina

»Pastirsko naselje na planini obsega okoli 140 koč in je prepoznavno po svoji tipični arhitekturi, ki je simbol Velike planine. Strehe koč so krite z značilnimi smrekovimi skodlami, ki segajo zelo nizko. Še posebej živo je na planini od junija, ko koče zapolnijo pastirji in s svojo živino ostanejo na paši vse do septembra. Z veseljem vas povabijo na pokušino domačih mlečnih dobrot ali na pravo pastirsko malico - kislo mleko in žgance.«

 

Zapisala: Ivica Vidmar

Foto: Danilo Cej