PD Pošte in Telekoma Ljubljana

English
Navigacija
DOM JE ZAPRT !!!!!!

Kolovrat - muzej I. svetovne vojne na prostem, 29. julij 2010

KOLOVRAT, muzej na prostem iz I. svetovne vojne

V četrtek, 29. julija 2010 smo se članice in člani Seniorskega odseka PD Pošte in Telekoma Ljubljana odpravili v Posočje. Cilj je bil greben Kolovrata, muzej na prostem iz časov med I. svetovno vojno. Hodili smo po Poti miru.

Zgodaj zjutraj smo se s posebnim avtobusom odpeljali mimo Nove Gorice v Tolmin, kjer nas je pričakal planinski vodnik Joško Kodermac, velik poznavalec Posočja. Kljub grozečim oblakom smo se s parkirnega prostora na višini 570 metrov, kjer se je ponujal lep razgled na Tolmin, začeli vzpenjati do Sedla Solarji (996 m) in nadaljevali po grebenu Kolovrata prek višinskih točk Na gradu (1113 m), Trinškega vrha (1139 m), Na gnoju (1193 m).

Dobri dve uri nam je vreme prizanašalo, močan dež pa se je vlil ravno takrat, ko smo naleteli na urejen muzej na prostem, s poveljniškimi in opazovalnimi mesti, mitralješkimi gnezdi, kavernami in jarki... Prevedrili smo v pokritih vojaških položajih, nato pa je dež toliko ponehal, da smo se lahko sprehodili po celotnem območju. Nadaljevanje hoje smo pustili za drugič, saj ni bilo nobenih razgledov, zato smo se v Livek odpeljali z avtobusom, od tam pa naprej v Kobarid, kjer smo se poslovili od vodnika Joškota, s katerim se bomo spet srečali 25. septembra na 16. pohodu na Breški Jalovec, ki ga organizira PD Kobarid.

Avtobus nas je odpeljal v dolino Trente, od tod pa na Vršič. Čakal nas je le še kratek sprehod do našega Poštarskega doma na Vršiču, kjer smo bili postreženi z zasluženimi toplimi dobrotami. Sestopili smo pa kar po stari vršiški cesti do Erjavčevega doma, kjer je čakal avtobus in nas proti večeru pripeljal v Ljubljano.

Boris Lazar

Foto: Stane Tomšič


Fotografije so dokaz, da tudi v najbolj vročem mesecu zadnjih 70 ali 80 let pade dež. Ampak bilo je vseeno lepo, izvedeli in videli smo veliko. Na Kredarici je tega dne snežilo.